Anasayfa / Güzellik / Güzel Makyajın Püf Noktaları

Güzel Makyajın Püf Noktaları

Makyaj, özellikle genç kızların yapmadan dışarı çıkmadığı bir hazırlık sürecidir. Bir bakıma güzelleşme süreci olarak ta adlandırılabilir. Makyaj çeşitleri ve kullanılan renk tonları kişiden kişiye göre değişir. Ayrıca giyilen kıyafetlerin de yapılan makyajla bir bağlantısı vardır. Düğün, Nişan gibi etkinliklerde giyilen şık kıyafetlerde daha ağır makyaj yapıldığı söylenebilir. Günlük hayatta genelde daha doğal makyaj tercih edilmektedir. Her şeyde olduğu gibi makyajda da fazlası zarardır. Aşırı makyaj mevcut güzelliği de perdeler. Aşırı makyajdan ziyade daha doğal tonlarda doğru bir makyaj kişiyi daha güzel gösterir.

Güzel Bir Makyajın Tüyoları

Sarışın ve kumral tenliler için açık tonlar gayet idealdir. Pembe rengi tercih edilir. Fondötenin orantılı kullanılması güzel bir yüzde önemli bir kıstastır. Yüz yüze gelindiğinde gözler öncelikle dikkat çeken organlardır. Peki, gözün güzel gözükmesi için neler yapılabilir? Öncelikle çok koyu tonlardan kaçınmak gerekir. Gözler için mavi lens kullanılabilir. Güzel bir yüzde hiç şüphesiz sadece makyaj yeterli değildir. En doğru makyaj yapılsa bile güleç bir surat olmadıktan sonra karşıdaki kişi fazla etkilenmeyecektir. Tatlı bir tebessüm, makyaj ile birleşince ruhu ferahlatan bir yüz ifadesi ortaya çıkmaktadır. Sarışın ve kumral tenli kişilerde dalgalı saçlar gayet zarif görünmektedir.

Esmer tenli kişiler için daha koyu renkte tonlar tercih edilmektedir. Pembe, Mavi gibi renkler bu tenli kişilerde çok sırıtmaktadır fakat koyu kırmızı renkte bir ruj bu kişilerde güzel görünebilir. Siyah maskara, far gözü daha güzel gösterecektir. Düz kâküllü saçlar esmer kişilerde güzel görünmektedir. Ayrıca küt saçta tercih edilmektedir.

Makyaj esasında başlı başına bir kültürdür. Genelde ‘’Kızlar, makyajı kendi kız arkadaşlarına gösteriş olsun diye yapar.’’ Diye bir klişe cümle vardır. Doğru fakat eksik bir görüştür. Makyaj, en çok karşı cinsi etkilemek için yapılır. Bayanların kendi aralarındaki makyaj rekabeti ise ‘’En güzel ben görünmeliyim’’ anlayışına dayanmaktadır. Bir işte en iyi olmak yarışı, makyajda da hâkimdir.

Vücuda bir inşaat gözüyle bakacak olursak makyaj sadece bir sıvadır. Bu sıva ne kadar güzel yapılırsa kişi o kadar ilgi görecektir.

Hakkında - Yeliz Korel

Ben Yeliz, İstanbul teknik üniversitesi moda tasarımı bölümünü bitirdim. Bitirdiğim bölümdende tahmin edebileceğiniz gibi modayı çok seviyorum. Bu nedenle beğendiğim herşeyi sizlerle paylaşıyorum.

Öneriyoruz

Sağlıklı Beslenme & Yağ Yakma

Bayanlar beslenme konusuna biraz daha dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle hamur işi, karbonhidrat deposu olan besinlerin, ...

3 Yorumlar

  1. makalenizdede anlattığınız gibi makyajı çok abartmamak gerekiyor. son derece doğal durmalı.

  2. Doğru bir makyaj uygulaması ve bunun için kullanacağımız makyaj malzemelerinin kaliteli olması önemli. Ama önemli olan bir diğer konu ise makyaj tekniklerinin iyi uygulanması ve ten renginin göz önünde bulundurulması gerekir.

    • Aynen size katılıyorum. Özellikle daha oturaklı tonlar seçilebilir ve kaliteli makyaj malzemeleri kullanılması konusunda daha dikkatli olunması gerekir. Ten renginizi de göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir