İkamet için Uyruğun Önemi Yok!

Türkiye’de ikamet etmek istiyorsanız hangi ülkenin vatandaşı olduğunuzun bir önemi yok. Belirtilen hususları eksiksiz bir biçimde yerine getirdiğinizde ikamet izinlerini temin edebileceğinizi bilmelisiniz. İkamet izni nedir ve ne işe yarar gibi soruların cevabını öncelikli olarak verelim.

Geçerli pasaportları yada pasaport yerine geçen evrak ile ülkeye gelen yabancı uyruklu vatandaşlar, geldikleri ülkeye uygulanan vize veya vize muafiyeti süresince ülkemizde konaklayabilirler. Ancak vize veya vize muafiyeti süresinden daha fazla süreyle kalmak isteyen yabancılar, ikamet tezkeresi almak durumundadırlar.

İkamet izni konusunda Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında yetkili resmi kurum T.C. Göç idaresi başkanlığıdır. Oturum izni bu kurum tarafından düzenlenmekte olduğundan, başvurular doğal olarak bu kuruma yapılacaktır.

İkamet izni için Evraklar Eksiksiz Temin Edilmeli!

Oturum izinleri için başvuru yapılmadan önce bilinmesi gereken konuların başında yabancıdan başvuru esnasında istenilecek evrak/belgelerin tam olarak ayarlanması ve bu evrakların yetkili kuruma ulaştırılmasıdır. Evrakları eksik olan yabancıların başvuruları geçersiz sayılır ve evrakları geri teslim edilir.

Bu nedenle bir problem ile karşılaşmamak için kişilerin evraklarını tam olarak hazırlamış olması şart.

Yabancı uyruklu kişi Türkiye’de ikamet etmek için ne gibi belgeler gerektiğini bilmiyor yada bu konularda bilgisi yeterli değil ve profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsa yabancılara ikamet tezkeresi alanında çalışmalar yürüten ve iş takibi hizmetleri sunan belli başlı kurum/kuruluşlardan belirlenen bir ücret karşılığında danışmanlık hizmeti alabilir.